KAYGI ENDÜSTRİSİ VE İK’NIN ROLÜ


Kaygı endüstrisi kavramı esasında tüketim ile dolayısı ile de tüketim malları, pazarlama, halkla ilişkiler gibi alanlarda bahsi geçen bir kavram. (örnek okuma 1)  Ancak doğası gereği büyük topluluk formlarının iç içe olduğu şirketlerde de davranışsal açıdan sorun olan kaygının giderilmesinde örgüt içinde kullanılan yöntemlerin de bir endüstri oluşturduğu gözüme takılan bir olgu.

Kaygı: Kişinin yaşadığı, o anda ve gelecekte nasıl gerçekleşeceği belli olmayan; belki de gerçekleşmesi hiç muhtemel olmayan öznel bir durumla ilgili endişe ve tedirginlik duyma hali olarak tanımlanabilir. Bireyler kendilerine acı veren durumları inkâr ederler, reddederler ve yok sayarlar; içsel ve dışsal teması keserler, savunma mekanizmalarına başvururlar. Bastırılan, bilinç dışına itilen bu durumlar, çözülmemiş sorunlar kişinin olağan durumlarda bile tedirgin, endişeli ve kaygılı olmasına yol açar.2

Şirketlerde, olağan akış içerisinde çoğu zaman büyük bir yüzdesi dış etkenler olmak üzere çalışanların kaygılı anları elbette olabilir. Ancak bu, özellikle belli dönemlerde, örneğin; zam, atama ve terfi dönemlerinde, ülke değişikliği durumlarında, sendikal süreçlerde, toplu işe alım ve çıkarmalarda oldukça göze çarpan bir durumdur. Ayrıca kaygılı kişilerin kendini göstermede başarılı olmakta sorun yaşayabileceğini de düşünürsek bu sorun kesin suretle ortadan kaldırılması gereken bir engel halini alıyor.

Grafik tamamen kendi gözlemlerime dayalı olarak hazırlamış olduğum verilerden yola çıkarak elde ettiğim bir sonuç.
Şöyle ki; kaygı veren etkilerin uzun sürmesi durumunda performansa olan etkisi zamanla kalıcı hale geliyor. Yani yeterince uzun süre kaygı atmosferi içinde kalan bir örgüt, kaygı unsurlarını ortadan kaldırdığınızda dahi performans kaybını regüle etmiş oluyor. Sonrası zaten yaprak dökümü… İyi çalışanların kaybedilmesi, disiplinsizlik, hukuki denetimlerde artış, alacak davaları diye uzayıp giden bir listeyle baş başa kalabiliriz.

Peki bu değişimlerin arasında saklanmış bu sorunu ik nasıl yönetebilir?
İK kaygı endüstrisi atmosferiyle nasıl baş edebilir?
Hangi adımlar atılmalıdır?

  1. Performans Değerlendirme

Performans değerlendirme çalışmalarının daha şeffaf yapılması örgüt içinde bireylerin kaygı ortamından güven ortamına geçmeleri için önemli bir adım olacaktır.

  • İşveren markası çalışmaları

Çalışanlar kendilerine sürekli tutarsız mesajlar gönderen yönetimlere güvenmeme eğilimi içerisindedir. İşveren markası yaklaşımı, öneticileri sadece “mesajı göndermek” yerine hedef kitle, manşet mesajları, fayda yoluyla ikna ve alıcı kitlenin tepkisi gibi unsurları dikkate almaya teşvik eder. Çalışanlar daha az bilgi yüküne maruz kalarak daha ne bilgiler alır. Liderlerin açık yönergeleri ve proaktif desteği yoksa etkili ve uzun ömürlü işveren markası stratejisi geliştirilmesi imkansızdır3

  • Hedeflerin gözden geçirilmesi

Mevcut performans değerlerimizin düştüğünü var sayarsak yine kaygı ortamından güven ortamına en hızlı geçit şirket hedefleri.
Temel hedeflerin kısa, orta ve uzun vade hedeflere bölünmesi hem örgüt üzerinde baskısını azaltacak hem de daha küçük hedefleri gerçekleştirme noktasında örgütü cesaretlendirmekte etkili olacaktır. Daha kolay ve kısa vade hedefleri gerçekleştiren örgüt; daha hızlı sonuç alan, daha organize, daha kontrollü ve morali yüksek bir hale gelecektir. Bu, hedeflerin bölünmesi şirketin ve örgütün kriz ortamından yüksek karlılıkla çıkması , şirketin ve örgüt dinamiklerinin kaygı yoluyla kayıptan uzaklaşması anlamına gelir. Ne diyelim, hadi geçmiş olsun.

Her gün neler yapar insan, yaptığından bihaber! -Shakespeare

KAYNAKÇA

  1. publicseminar.org – the-anxiety-industry
  2. Şahin, 1985; Erskine, 2018; Kring ve Johnson, 2015.
  3. Barrow, Mosley; The Employer Brand – Realta, 2012.
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s