Kurum İçi İlişkiler üzerine: Değişim


Uzun zamandır yazmak istediğim bir konu. Fakat her yorum ve eleştiriyi kaldıracak bir kariyerim olmadığını itiraf edeyim.

Konumuz: değişim!

İş hayatının sınırı yok. Sınırlarımızı korumak, menfaatlerimizi korumak, konfor alanımızı korumak için bağlılık gösteriyoruz. İLGİLİ YAZI

Kariyerimizin “büyük olay”ına hazırlık yapıyoruz.

Ancak çoğu zaman yürüdüğümüz yolun kendimize uygun olmasını bekliyoruz. Detayları hesaplamadan sadece bireysel faydamıza uygun olan seçenekleri tercih ediyoruz. İşimize gelmeyen engelleri, her şeyi doğru yapıyormuş gibi eleştiriyor ve “bu böyle olmamalı, bu şöyle olmamalı” deyip yine kendi çıkmaz sokağımıza doğru ilerliyoruz. Hem de değişim için hiçbir adım atmamışken. Hafızanızı kurcaladığınızda böyle zamanları çokça yaşadığınızı fark edebilirsiniz.

Fazla kesin ifadeler kullandığımın farkındayım. Bunlar maalesef gerçek.

Dr. Sevgi Perek, Bizim Şirket kitabında deneyim ve gözlemlerini aktarırken: “Değişimden yana olmak kararlı bir tutum gerektirir “demiş.

Bence doğru.

Bir çoğumuz aile şirketlerinde çalışıyoruz. Bu durum ülkemizin gerçeği.

Aile şirketlerinin ve içindeki otokrat yöneticilerin kariyerinize en büyük katkısı otodidakt biri olmanıza imkan vermesidir. Değişimi kendi işlerinize yansıtmanız daha kolay olur. Zamanla yaptığınız işlerin süreçleri değil sonuçları dikkat çekmeye başladığında, gelenekçi yapının içine iyi huylu bir virüs gibi yayılan yeniliği kaçınılmaz ve geri dönüşü olmayacak bir şekilde adapte etmiş olursunuz. Değişim kendi iş yapma şekillerimiz ve “diğerlerini” etkileme sürecimizle başlıyor. Yapı bu şekilde değişiyor.

Yaptığımız değerlendirmeler, kulisler hatta dedikoduların sonunda olmaz dediklerimi biraz daha derinlemesine düşündüğümde; farklı yer ve zamanda gerçekleşen olayların aslında beklediğim değişime uygun ve tetikleyici eylemler olduğunu görebiliyorum.

Bu durum iki türlü işinize yarar:

İlki; heyecanınızı kaybetmeden uzun süre çalışabilir, işinizde uzmanlaşırsınız. İkincisi; Konfor alanınızı değiştirmek yerine, yenisini kendinize göre inşa edersiniz.

Kolay gelsin.

 

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s