KONFOR ALANINI TERK EDERSEK NE OLUR?


Bir twit hikâyesi, konfor alanlarımız üzerine.

Seval Öner ile birlikte “Konfor alanlarımızdan çıkarsak ne olur?” sorusunu cevaplayacağız. Öğretici olsun, önce konfor nedir?’e bakalım.

*Fransızca confort “1. teselli, 2. rahatlatma, rahatlık” sözcüğünden alıntı. Biraz daha açarsak, aslında iş hayatında rahat, güvenli ve kaygımızın az olduğu alanlar.

Başlayalım.

Seval Öner:

Kısacası konfor alanı değişim ve dönüşüm başlayana kadarki zamanda, içinde bulunduğumuz durumdur. Herhangi bir değişim yoktur.

Rutine geçmiştir hayat (iş ve özel hayat).

İş hayatındaki konfor alanının dışına çıkmak sancılı bir süreçtir. Limanlarda uzun yıllar hareketsiz bekleyen gemiler vardır. Yosun tutmuş olur etrafı bir limandan diğer limana gitmesi için demir attığı yerden çıkması gerekir. Oysa alanından gemi, gittiği her limana bir insan götürdüğünü düşünürsek, bir dünyayı başka bir dünyayla değiştirebilir.

Bu iş hayatında daha radikal bir karardır. Ben cesaret derim. Nicemiz konfor alanımız bozulmasın diye radikal kararlar alamadık. İçimizdeki biz sürekli ve sesli olarak “hayır! Alıştın aynı rutine” diyerek, devam etmek lazım dedik.

Risk azdır ve otomatik pilotta işleyen enerji gerektirmeyen bir sabitlik söz konusudur.

Uzun yıllar çalıştığımız işyerindeki durumumuz…

Bilinçaltı seviyesinde doğal olarak gelişen, zarar görmenizi minimuma indirgemeye çalışan bir mekanizma gibi işler.

İlerlemeyi, büyümeyi, yeni bir şeyler öğrenmeyi, yeni şeyleri paylaşmayı, kariyerinize yenilik katmayı hedefliyorsanız konfor alanınızı bozmak zorundasınız.

Söylemesi kolay Seval diyenleri duyuyorum. Ama hayat bize bu şansı tanımalı diye düşünüyorum.

Azıcık cesaret ve iyi muhasebe yaparak…

Serdar Baran:

Konfor alanından çıkmak kararlılık gerektirir. Bunun olması için göz önünde bulundurulacak amaca göre sonuç şekillenir. İlla bir amaç da gerekli değil, kariyerimin ilk dönemleri; merakıma yenik düştüğüm zamanlarda yeni yerler, yeni insanlar, yeni yaşamlar keşfetmenin yolunu iş değiştirmekte bulmuştum.

İnsan her zaman olduğu gibi kendine, güven içinde barınma ve çalışma ortamı bulacak veya mutlaka yenisini yaratacaktır. Bu doğamızda var. Tabi bazı adımların hesaplanmış veya hesaplanamamış sonuçları da var.

Çalışan bireyler konfor alanlarını terk etme kararlılığını gösterdiğinde, kaçınılmaz olan değişim önce kişinin kendinde başlıyor. Bu değişimle birlikte gelen yenilenme hissi, dinamizm, yeni öğrenme ortamı, streste azalma, eski düzenin verdiği sıkıcılıktan kurtulma ile birlikte hafiflik hissi mükemmele yakın duygu yumağı. Buradan bakınca ne kadar da kusursuz(!)

Tüm bunların yanında konfor alanımızı terk ettikten sonraki süreçte uyum sorunları baş gösterir. -Bu yüzden Oryantasyon programları uyguluyoruz.-

Değişimin sonuçları her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Beklenen sonuca göre değişebilecek olumsuzluklar zinciri. Tüm olasılıkları birleştirince ortaya şöyle bir portre çıkıyor.

Eğer konfor alanınızı terk edecekseniz;

  • Doğru zamanlama
  • Yeterli kaynak
  • Her aşama için ayrı B planı

Ve sonuç olarak; daha yeni, daha kusursuz konfor alanımız olur.

İyi şanslar.

Bu yazı eş zamanlı olarak www.sevalonar.com blogunda yayınlanmıştır.

Kaynak* etimolojiturkce.com

Genel içinde yayınlandı

KONFOR ALANINI TERK EDERSEK NE OLUR?” için 3 yorum

  1. Geçen gün bir arkadaşımla bu konu üzerine konuşuyorduk. Dedi ki, “Konfor alanından çıkmak zor, içindeyken çıkmak istemiyorsun ama bir kez çıkınca da genelde ne kadar iyi yaptım, diyorsun” Çok doğru bence de. Elinize sağlık, net ve doğru tespitler olmuş.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s