Kimi Görevlendirdin?


Yöneticiyi yönetici yapan unsurlardan biri elbette sorumlu olduğu ekibin olabilecek en iyi performans düzeyine ulaşmasını sağlayacak program (lar) üretmesi ve bu programları iş başında uygulanabilir hale getirerek gerekli kontrol ve gözlemleri yapmak. Ayrıca, anlık olarak iyileştirici hamleler yapabilecek düzeyde yapılan işi takip etmesi ve iş sürecinin her adımından bilgi sahibi olması beklenir.
Daha da önemlisi (bu yazıda dikkat çekmek istediğim konu) şu: Görev Dağılımı
Görev dağılımında önemli noktalardan biri Yöneticinin görev ile birlikte sorumluluğu da tamamen ekibine verip vermediğidir. Bu noktada görev ile birlikte sorumluluğu da tamamen ekibe vermenin her zaman doğru olmadığını da belirtelim. Özellikle başarısızlık durumunda veya olumsuz geri bildirimlerde, yöneticinin sorumluluğu üstlenerek negatif geri bildirimi absorbe etmesi gerekir. Zira aksi durum, ekip içinde telafisi kolay olmayan olumsuz sonuçlar doğurabilir. Doğru ekibe veya kişiye doğru işi vermenin de büyük önemi var. Kişinin uzmanlık alanına, yeteneğine ve yeterliliğine göre yapılan görev dağılımı, hem takım içinde bireysel başarıyı hem de takımın bütününde elde edilecek başarıyı tesis etmede büyük rol oynayacaktır.

Kişi bazında değerlendirmeler yapılarak eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi sürecinde, gelecekte ihtiyaç duyulabilecek yeni görevlendirmelerin de göz önünde tutulması gerekmektedir. Bu noktada özellikle üzerinde durduğum konu, yetenek kazandırma veya yeni uzmanlık kazandırma amacıyla planlanan eğitimlerde, çalışanın “mevcut yeteneğinin geliştirilmesi” üzerine çalışmanın daha faydalı olacağı yönünde. Uygulama sürekliliği olmayan görevlerle ilgili teorik eğitimlerin bir süre sonra fayda sağlamadığını biliyoruz. Bu durum zaman ve maliyet olarak zarar verdiği gibi, bir de çalışandan beklentinin yükseltilmesi gibi psikolojik bir faktör olarak karşımıza çıkabilir.
Her ne kadar bireysel olarak birbirinden farklı yetenekler güçlü bir kariyer için gerekli olsa da, görev dağılımı ve sorumluluk paylaşımında; mevcut yeteneği göz önünde bulundurarak “Yıldızı parlatmaya yönelik” çalışmalar yapmakta fayda var.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s