BİLİNÇSİZ ÖNYARGI


Baştan söylüyorum. Bu bilimsel bir makale değil.

İleri teknoloji sayesinde bilgi edinme fırsatlarımız o kadar çoğaldı ki, her geçen gün hayatımıza yeni bir tanım giriyor. Bunları öğrenmek de şunun için önemli; mesleki, sosyal, ulusal ve kültürel anlamda sınırların ortadan kalktığı iş dünyamız ile aynı dili konuşmak. Gelelim insanoğlu ile ortak sorunlarımızdan birine. Yani “bilinçsiz önyargı” ya.

Genel tanım itibarı ile; Farkında olmadan, insanlara ve olaylara ilişkin değerlendirme yapmaksızın sergilediğimiz tutum.

İnsan Kaynakları, meslek itibarı ile bizzat insana dokunduğunuz bir disiplin. Yani işimiz en az sistemler kadar insan ile de alakalı. Bu tanım da, sistemleri oluştururken kullandığımız fonksiyonlardan birini; İşe alım fonksiyonunu ciddi biçimde etkiliyor.

Aday seçimlerimizi yaparken “farkında olmadan” Liyakat hususunu by-pass edip, gerçek yeteneği ıskalıyor muyuz? Dahası, X pozisyonuna alınacak adayın, erkek aday olması gerektiğine karar verirken ve/veya bu ilana bir kadın başvuru yaptığında elerken bunu ne kadar göz önünde bulunduruyoruz? Yönetici asistanı pozisyonuna başvuran şişman kadının CV’sini sümen altı ederken, Çok iş değiştiren genç arkadaşı elerken gerçekten önyargısız davranıyor muyuz?

Eğer bu sorulara doğru cevap veremiyorsak, biz de bilinçsiz önyargılarımızdan nasibimizi aldık demektir!

Bu durum sistem içerisinde çeşitlilik yetersizliği oluşturuyor. Globalleşme adına, kültürel farklılık sahibi olmamızı engelliyor. Farklılıkların zenginliğinden faydalanmamızı imkansızlaştırıyor.

Bu liste uzar gider.

Yazının başında bahsettiğim gibi, teknoloji hepimiz için büyük nimet. Bu gibi durumların önüne geçmek için ciddi yatırımlar ile yazılmış onlarca program bulabilirsiniz. Ama öncesinde yapmamız gereken; işe alım politikamızı tekrar gözden geçirmek.

Değer kazandırmak, çeşitliliği artırmak,  doğru yeteneği bulmak ve sisteme değer katmak için, işe alım aday değerlendirmelerinde mutlaka adayların yetkinliklerini, yeteneklerini ve deneyimlerini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu yazı da, bir not olarak burada dursun.

Konuyu araştırırken bulduğum bir tedX konuşması var. Zamanınız var ise okumanızı veya izlemenizi tavsiye ederim. Yassmin Abdel Magied – Tedx

 

BİLİNÇSİZ ÖNYARGI” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s