ORGANİZASYONEL GELİŞİM


Şirketler yapıları itibarı ile eğitilebilen ve geliştirebilen oluşumlardır. İlerleyen teknoloji, değişken piyasa koşulları, kuşak farklılıklarıyla gelen yeni nesil çalışan profilleri, karlılık hedefleri, uluslararası ticari koşullar, rekabetin bunaltıcı etkisi gibi sebeplerle, şirketlerin sürekli olarak ilerlemesi ve saydığım bu koşullara adapte olabilmesi gerekir. Bu sebeple, sürdürülebilir olabilmeleri için gerekli olan bir fonksiyona – Organizasyonel Gelişime-  ihtiyaç duyarlar.

 

-ORGANİZASYONEL GELİŞİM

Organizasyonel gelişimi; “Şirketlerin;  hedef ve stratejileri doğrultusunda  kalite yönetim sistemleri, İnsan kaynakları uygulamaları, İSG ve Çevre başlıca olmak üzere, organizasyonun tüm dinamikleriyle sürekli gelişim odaklı olarak sistemli bir şekilde çalışmalarını sağlama sürecidir” şeklinde genel  bir tanımlama yapabiliriz.

Bu konuya kafa yormaya başlayalı uzun süre olmasa da, hem veriyi değerlendirme açısından hem de benim gibi iş yerinde mevcut pozisyonu itibarı ile planlama ve uygulama imkanına sahip İK profesyonellerinin de üzerinde durması gereken bir konu olduğu düşüncesindeyim.

Buradan hareketle; bu konu ile ilgili olarak elde edebildiğim bütün kaynakları derleyip burada yayınlayacağım. Kaynak konusuna da şöyle bir açıklık getirmekte fayda görüyorum. serdarbaran.com özelinde; doğru kaynak  eişittir doğru yazı kuralını her yazıda olduğu gibi, bu konuyla ilgili olarak da sağlamak amacıyla biraz seçici olacağımı belirteyim. Okurken şu kaynak da olurdu derseniz, iletişim formumuz  hizmetinizdedir.  J

 

-İLK GENEL GÖZLEM ve YORUM

Genel olarak; şirketlerde hemen hemen her süreç piramidin tepesinden aşağı doğru aktarılır.

İşveren den sırasıyla; genel müdüre, GM yardımcılarına, direktörlere, müdürlere, uzmanlara şeklinde uzayan bir liste ile bu durumu örneklendirebiliriz.

Bu akış içerisinde Kurum kültürü, vizyon, misyon, strateji gibi şirkete can veren,  yapıyı şekillendiren dinamikler mevcut. Yazının başında da belirttiğim gibi piramidin uç noktasından aşağı doğru bir aktarım söz konusu. Bu konuda işleyiş; sonuçtan ziyade süreç ağırlıklı. Süreç ve sonuçtan söz açılmışken, hangisi daha kritik? (Buradan okuyabilirsiniz)

Organizasyonel gelişimde süreç; pramidin tabanından başlıyor ve sistemlerden önce bireylerin gelişmesiyle ivme kazanıyor. Bu durumda cevaplanması gereken başlıca sorular şöyle.

-Gelişim hedefleri kesin, açık ve anlaşılır mı?

-Organizasyon gerçekten “organize” olabiliyor mu?

-Organizasyonu yönetenler yeniliğe açık mı?

-Organizasyonu oluşturanlar, yani çalışanlar değişime hazır mı?

Bu soruların cevapları; hem yapıyı tanımak hem de eksiklikleri fark etmek adına çok önemli. Şimdiden kolay gelsin.

  1. Yazıda görüşmek üzere.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s