İNSAN KAYNAKLARI ROMANTİZM DEĞİLDİR!


İnternet siteleri ve sosyal medyada İnsan Kaynakları mesleği, uygulamaları ve insan kaynakları çalışanlarına ilişkin kimini haklı kimini haksız bulduğum haberler, sözlük postları, twitler, görseller artık gündemimizi maalesef epey meşgul ediyor.

Şu anda ülkemizde; kendini sürekli olarak yenileyen ve gelişen bir disiplinden bahsediyoruz. Öyle ki siz bu yazıyı okurken ben ve arkadaşlarım “daha ne kadar ileriye gidebiliriz” diyerek ortak ve bireysel çalışmalar yapıyoruz. -Buradan Okuyabilirsiniz- Bu dikkate alınacak bir iş ortaklığıdır.

Bu noktada, elbette sert eleştiriler almak mümkün zira daha önce de twitter hesabımdan belirttiğim üzere “her İK’cı İK’cı değildir” sözümün arkasındayım. Meslekte yeni olan veya ne yaptığını bilmeyen arkadaşlarımız olabilir. Her meslek grubu için söz konusu olan bir durum.

Gelişen bir disiplinde doğası gereği İnsan Kaynakları’nın da bir “doğal seleksiyon” süreci var. Bir de bunu yapılan yorumlara uygulayıp, özellikle iş görüşmeleri süreçlerine atfen yapılan yorumlar arasında “adapte olamayanlar” için konuşalım. Zaten adapte olabilen sorun ve yorumlar için gereken burada yapılıyor! iktoplandi@googlegroups.com

Eğitim durumlarından konumlarına, oturup kalkmasından kılık kıyafetine kadar eleştirilen bu insanların söz konusu şirketlerin “size” verdiği –iyi ya da kötü- değerin bir aynası olarak kabul edebilirsiniz.

Kişisel tutumları ile sizi aşağılayan veya canınızı sıkan bir İK’cı ile karşılaşmak elbette hoş bir durum değil. Aynı şekilde bu durumu genele yaymak da öyle.

İnsan Kaynakları disiplininin ve çalışanlarının; İşçi-İşveren-Devlet üçgeni arasında bir denge merkezi olduğunu ve yeni fonksiyonların katılımıyla günümüzde İşçi-İşçi Adayları-İşveren-Devlet-Müşteri- Potansiyel Müşteri-Üniversite Öğrencileri gibi zümrelerin her birinin çarkına bağlı bir dişli vazifesi gördüğünü bu yazı aracılığı ile bildirmek isterim.

 

Eğitim durumlarına gelince; İnsan Kaynakları Uzmanlarının eğitim konusunda da elbette akademik bir boyut ve İK uzmanı seçerken de belli başlı eğitim kriterleri var. Yani sabah erken kalkan herkes İK ’cı oluyor gibi bir durum söz konusu değil. İnsan Kaynakları alt fonksiyonları olan bir disiplindir ve buna göre de alt eğitsel fonksiyonları olan çalışanlardan oluşan bir yapı halinde karşımıza çıkabilir.

İnsan kaynakları fonksiyonlarını anlayan, dikkate alan ve aynı paralelde hareket eden çalışanların işlerinde daha başarılı olduklarını da unutmayın.

Son olarak başlığı yinelemekte fayda var.                                                                                              İnsan Kaynakları Romantizm Değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s