İK ‘NIN FİNANSAL TABLOLARA ARTI (+) ETKİLERİ


İK, sanayi devriminden bu yana sürekli olarak kendini yenileyen bir iş kolu ve hatta bilim dalı bile diyebiliriz. Ancak, günümüz iş dünyasında kültürel anlamda çeşitlilik ve farklı kuşakların oluşturduğu şirketler göz önüne alındığında değişken beklentilere karşın İK fonksiyonlarının bu çeşitlilik karşısında görece biraz daha yavaş ilerlediğini söylemek mümkün. İK uygulamalarının yeterliliğinin tartışılabilmesi bu noktada kabul edilebilir olsa da, mevcut durumuyla şirketlerin finansal çıktılarına etki ettiğini de gönül rahatlığı ile belirtebiliriz.

Bildiğiniz üzere, günümüzde halen İK Departmanı ’nın sorumlulukları tartışılıyor. Yeterli mi? Yeni fonksiyonlar gerekli mi? Ne kadar doğru anlaşılıyor? Gibi sorularla bir dizi çalışma, söyleşi, beyin fırtınası, sokak röportajı yapılıyor. Bu uğraşlar biryana dursun, ben İnsan Kaynakları uygulamalarının, İnsan Kaynakları mesleğinin icracıları dışında kalan kesimin görmekte zorluk çektiği bir faydaya, finansal tablolara artı (+) etkilerine dikkat çekmek istiyorum.

İnsan Kaynakları uygulamaları çoğu işverene göre fazla maliyet olarak görülüyor. Ancak, doğru yerde ve zamanda planlı aksiyonlar alan, süreç ve sonuca doğru biçimde odaklanabilen bir İK biriminin, direkt olarak karlılığa nasıl etki edebileceğini daha önce yapılmış olan bazı tez ve çalışmalarla bilgi edinme, ayrıca kişisel deneyimlerimle de görme fırsatım olmuştu.

İnsan kaynakları tüm fonksiyonları ile günümüzde her şirketin ihtiyacı olsa da, bazı şirketlerin bu duruma bilhassa ülkemizde ayak uyduramadığı çok açık. Bu sebeple en asgari haliyle, en çok bilinen ve mali fayda sağlayan fonksiyonları inceleyeceğiz. Kısaca başlıklara bir göz atalım.

  • İK UYGULAMALARININ İÇ VE DIŞ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ETKİLERİ
  • İK UYGULAMALARININ POTANSİYEL ZARARLARI ÖNLEMESİ

 

1- İK UYGULAMALARININ İÇ VE DIŞ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ETKİLERİ

Müşteri memnuniyeti sürdürülebilir bir şirket olabilmenin anahtarıdır. Son katıldığım bir Yönetim ve Liderlik konferansından

“Müşteriler ile birlikte düşünmek ve değer yaratmak bu günün gerçeğidir.”

…şeklinde bir not aldığımı hatırlıyorum. Bu sözden yola çıkarak varacağımız sonuç tamamen olmasa da empati! Müşteri ihtiyaçlarını gözeterek üretilen bir ürünün konforu ya da verilen bir hizmetin müşteriye kendini önemli hissettirmesi kesinlikle bir memnuniyet ölçütüdür.

Bunu bir de iç müşteriler yani çalışanlar için düşünelim. İK ‘nın çalışanların hem iş hem de yaşam motivasyonlarını yüksek tutmak için yaptığı çalışmalar bulunmakta ve hemen hemen birçok şirkette uygulanmaktadır.

Ülkemizde son birkaç yıldır yoğun olarak gündemde olan İŞVEREN MARKASI çalışmalarıyla görmekteyiz ki İK uygulamaları içerisinde, finansal tablolara etki edecek en kuvvetli fonksiyonlardan biri de işveren markası.Bu fonksiyondan istifade ederek mutlu çalışanlar elde etmek; Çalışan bağlılığını artırarak, işe alma ve işten çıkarma maliyetlerini düşüreceği gibi, şirketine bağlı ve mutlu çalışanların; Daha üretken, daha çalışkan, daha azimli, motive olmuş ve iyi hizmet vermelerini sağlayacaktır. Bunun da mal veya hizmet alan müşterilerin daha çok memnun olmasına doğrudan etki edecektir. Buradan çıkacak sonuç;

Daha mutlu çalışanlar → daha memnun müşteriler → daha çok mali kazanç”

 

2-İK UYGULAMALARININ POTANSİYEL ZARARLARI ÖNLEMESİ

Şirketler üretim, satış-pazarlama veya lojistik giderler haricinde yasal yükümlülüklerden doğan bazı cezai müeyyideler sebebi ile meydana gelen mali giderlerle de karşı karşıya kalmaktadır.

Bu başlık altında; İK uygulamalarından Bordro ve Özlük fonksiyonunun direkt olarak olmasa da karlılığa nasıl etki ettiği ve olası mali zararları nasıl önlediğine, ayrıca yasalarca belirlenen mali teşvik uygulamalarından nasıl faydalandığına kısaca göz atalım.

Bordro ve Özlük işlerinin çalışma alanında, çalışanların iyi niyet ihlalleri, çalışma düzenine aykırı davranışları veya çalışanlar arasında yaşanabilecek olumsuzluklardan kaynaklı olarak işveren ile anlaşmazlığa düşerek, İş Mahkemeleri nezdinde açılabilecek davaların mevcut olduğunu biliyoruz. Bu noktada yine planlı ve detaylara önem veren her zaman hazır durumda olan, Bordro ve Özlük İşleri birimlerinin bu gibi durumlarda meydana gelecek kayıpları en aza indirmeye yönelik çalışmaları mevcuttur. Burada işçi ve işveren arasında oluşan uyuşmazlıkların çözümünde meydana gelebilecek zararların hafifletilmesi veya bertaraf edilmesi Bordro ve Özlük İşleri birimlerinin çalışmaları vasıtası ile önlenmektedir.

Personel devam kontrol sistemlerinin kullanımı ile birlikte, üretimde veya hizmette olası kayıpların da önüne geçebilen Bordro ve Özlük İşleri birimi, gerektiğinde yaptığı raporlamalar sayesinde, iş gücünün planlanması için gereken zemini sunmaktadır elbette bu da doğrudan olmasa da dolaylı olarak karlılığa etki etmektedir.

Tüm bunların yanında; Planlı ve organize olmuş, gündemi ve hukuki alanda yapılan yenilikleri takip eden Bordro ve Özlük İşleri Birimlerinin, Devlet tarafından belirlenmiş mali teşvikleri kullanmak suretiyle de ayrıca karlılığa etki etmesi de mümkündür.

Bu yazı ile birlikte umarım İnsan Kaynakları çalışmalarının finansal tablolara maliyet olarak değil, karlılık olarak etki ettiğine dikkat çekebilmişimdir

Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s