DCSohbet’16 NOTLARIM


02 Nisan Cumartesi günü Dale Carnegie Akademideydik. Çoğul kullandım çünkü DCSohbet’16 adıyla bir İK blogger etkinliğiydi ve İK bloggerlarının birçoğu oradaydı.

Öncelikle etkinliği düzenleyen Dale Carnegie ve Social Thinks’e nazik davetleri için teşekkürler.

Dale Carnegie Akademi Levent ofisi ulaşımı kolay bir yerde olduğu için tam vaktinde oradaydım. Güne, Dale Carnegie ‘den Dr. Çağlayan BODUR, Dilek FAKA ve Karin IŞIKÇI Social Thinks ’den Levent PINAR ve ekibinin sıcak karşılaması ve harika bir kahvaltı ile başladık. E tabi keyifli mi keyifli blogger sohbetimizi de eklemeden geçemeyeceğim.

Etkinlik Social Thinks Kurucu Ortağı Levent PINAR ‘ın açılış konuşması ile başladı.

Hemen ardından sözü Dilek FAKA aldı ve 104 yıllık bir eğitim kurumu olan Dale Carnegie ‘nin hem globalde hem de Türkiye organizasyonu hakkında kapsamlı bilgi edinmemizi sağladı.

Dilek FAKA ‘nın aktardıklarından sonra doğru yerde olduğumuzu anlamıştım. Tam nasıl oluyor diye sorarken Dale Carnegie ‘nin Kurumsal Gelişim Danışmanı ve Eğitmeni Karin IŞIKÇI ‘nın sunumu başladı.

Değerler üzerine konuştuk ve herkesin değerler konusunda fikirleri soruldu. Gördük ki değerler konusunda herkesin farklı yaklaşımları var.

Mesela benim tanımım “Değerler ayak izlerimizdir” şeklinde oldu.

Bu keyifli sohbetin ardından, iletişimde içgörü yönetimi konusuyla, içerikte 3 aşamalı             ( -Gerçeğe Dayalı Sorular -Sebebe dayalı sorular -Değere dayalı sorular ) olarak uygulanan bir metodolojiyi tarif etti ve biz bloggerlara ikili gruplar halinde keyifli ve öğretici bir workshop yaptırdı.

Kısa bir molanın ardından sözü Dr. Çağlayan BODUR devraldı.

Önce bizlerin liderlerde bulunması gereken özelliklerini söylememizi istedi ve bunlar üzerinden çok önemli bir bilgi paylaştı.

ABD ’nde Liderlik vasıfları üzerine yapılan bir araştırmada Liderlik vasfı olarak 80 özellik tespit ediliyor Sonuç: Sadece 3 tanesi doğuştan! Yani benim anladığım Liderliğin tamamen öğrenilebilir ve geliştirilebilir olduğu.

Ayrıca Liderlikte “Tutum”un öneminin de örneklerle açıklaması, her dakikası dolu dolu geçen bu etkinliğe yakışır bir final oldu.

Yarım günde bu kadar bilgiyi aktarabilmek gerçekten usta işi. Buradan da Dale Carnegie ‘nin bütün dünyada ve Türkiye’de şirketler ve bireyler tarafından neden bu kadar tercih edildiği sorusunun cevabını da almış oldum.

DCSohbet’16 Etkinliğinden genel olarak izlenimlerim bunlar.

Bu arada kaçırdık diyenler varsa üzülmesin 🙂 Etkinliklerin devamı var.

Takipte kalın 🙂

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s