MOBBİNG: NE KADAR FARKINDAYIZ?


 

Elbette bu yazıda Mobbing ‘in tanımını yapmak bu okur kitlesi için arife tarif olur fakat uzunca bir süredir bu konu hakkında hiçbir resmi yayın veya tanıtım görmemek beni ciddi anlamda endişelendiriyor. Tahmin ediyorum siz de bu yazıyı okuduktan sonra kaygılarıma hak vereceksiniz.

1980 ‘li yıllarda Dr. Heinz LEYMANN ‘ın tanımıyla hayatımıza giren bu tanım, biraz daha geniş bir perspektifle ele alındığında, aslında neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir sorun! Görünen o ki özellikle ülkemiz iş dünyasında her popüler kavram gibi Mobbing de rafa kalkmış görünüyor. Evet Mobbing var ancak rafa kaldırdığımız şey bu sorunun “farkındalığı”.

İntihar, psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar, 3. Taraf kişilere şiddet, aile içi sorunlar ve bunların zincirleme etkilerini düşündüğümüzde baştan aşağı bütün toplumu olumsuz etkileyen bu faktörün içselleştirilmiş, kabul edilmiş ve farkında olmadan alışılmış olması karşı karşıya olduğumuz en korkunç tablo.

Bir önceki paragrafta belirttiğim gibi Mobbing ’in toplumu bu kadar olumsuz etkilemesine karşın, toplumsal etmenlerin Mobbing ‘i oluşturan kriterlerden bazılarını tetiklemesi dikkat çekicidir.

Örneğin; “Yaşını başını almış adam, idare edelim.”(hakaret) “Kötü yönetici, iyi öğreticidir.”(baskı) “O kadar borcun var! İşinden olursun sabret”(iş kaybetme korkusu) “Ayinesi iştir kişinin!” (toplumsal dışlanma endişesi) gibi sıralayabileceğimiz bir çok nedenle Mobbing ‘e maalesef göz yumulmakta ve hem kişiye hem topluma olan bu zarar kısır bir döngü içerisinde sürekli olarak büyüyerek kendini devam ettirmektedir.

Yasalar nezdinde ciddi bir suç olan Mobbing ‘i ispat edebilme zorluğu bir yana dursun. Mobbing ‘e uğrayan çalışanların çoğunun işlerine daha fazla bağlı olmaları da bu durumun elbette istemsiz bir biçimde içselleştirilmiş, kabul edilmiş ve alışılmış olması durumunu ayrıca gözler önüne sermektedir. Bu da bir nevi “Stockholm sendromu” olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde çalışma saatlerinin minimum 45 saat olduğunu düşünürsek, haftanın %27 ‘sini çalışarak geçiren bireyin, bu kadar uzun bir sürede bu soruna muhatap olması, Mobbing ile mücadele konusunda değerli meslektaşlarım İnsan Kaynakları çalışanlarına ve diğer yöneticilere daha çok görev düştüğünü destekler nitelikte olduğunu düşünüyorum.

Daha sağlıklı ve daha üretken bir toplum için, Mobbing konusunda daha kararlı ve daha dikkatli olmak son derece önemli.

Sağlıklı, üretken ve mutlu kalın…

Serdar BARAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s