PAZARTESİ SENDROMU YOKTUR MUTSUZ ÇALIŞAN VARDIR!


Çalışanın stres kaynağı; trafiğin en yoğun olduğu, insanların en agresif olduğu vs. stres kelimesini içinde barındırabilecek onca cümlenin ilham kaynağı elbette “Pazartesi”.

Öncesinde en az bir gün dinlendiğimiz, aslında bomba gibi başlayacağımız bir gün nasıl oluyor da bu kadar çekilmez hale geliyor?

Bazı(!) iş yerlerinde günün belli vakitlerinde kısa şekerlemeler yapmak için odalar mevcut, biraz siestanın arkasından gün boyu serotonin seansı yaşatır mı bilinmez ama insan özenmiyor değil. Elbette bu uygulamanın çokça yaygınlaşmasını beklemek en azından şimdilik hayal olurdu.

Yapılan araştırmalar sonucunda;

Kimine göre hafta boyunca düzenli seyreden uyku düzeninin “yarın tatil yeaaa, sabahlar olmasın” şeklinde yıkıma uğraması, kimine göre yine uykusuzluk sonucu vücudun     “jet-lag” etkisine maruz kalması, sosyal sorunlar, kötü ve yorucu hafta sonu gibi sebeplere bağlanmış. İnternet sitelerinde bu konuda onlarca hatta yüzlerce yazı ve öneri var ancak pratikte sorun hala devam ediyor.

Düzenli bir çalışma programının büyük ölçüde  Pazartesi gününün ağırlığını dengeleyip hafifletme konusunda yardımcı olacağı kesin fakat sorun daha ciddi gibi!

Sevmediğimiz işin yada iş yerinin aslında tüm haftayı mutsuz geçirmemize sebep olduğunu bile bile Pazartesi gününü kurban seçmemiz biraz da işin kozmetiği.

“Pazartesi sendromu yoktur, mutsuz çalışan vardır!” Bir de buradan bakın.

Daha güzel, daha zinde, daha istekli, daha verimli Pazartesi günleri yaşayabileceğiniz bir iş yaşamı diliyor ve ilk yazımda bana katıldığınız için teşekkür ediyorum.

Serdar BARAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s